cdiploma weryfikacja dyplomow

Weryfikacja kwalifikacji zawodowych pracowników i walka z podrabianymi dyplomami

Cezar Reszel
Business Development Manager

W ostatnich tygodniach coraz częściej słyszymy o nostryfikacji dyplomów oraz problemach, jakie rodzi weryfikacja kwalifikacji pracowników pochodzących zza granicy. Skuteczną odpowiedzią na te wyzwania może być cyfryzacja.

Zacznijmy od przedstawienia skali problemu. Spróbujcie wpisać w wyszukiwarce frazę “dyplom”, a wśród automatycznie generowanych, najpopularniejszych podpowiedzi znajdziecie również takie frazy jak “dyplom studia sprzedam" i “dyplom studia kupię”. To oferty sprzedaży tzw. "dyplomów kolekcjonerskich", których praktycznie nie sposób odróżnić od prawdziwych. Jak więc pracodawca może w prosty i szybki sposób potwierdzić wykształcenie pracownika, legitymującego się dyplomem? Tak naprawdę możliwości działania ma mocno ograniczone. Może oczywiście poprosić daną uczelnię o poświadczony odpis lub oryginał dyplomu, natomiast to nie jest prosta ścieżka. Pracodawcy często spotykają się z odmową ze względu na ochronę danych osobowych (RODO). Zazwyczaj w czasach pandemicznych musieli też bardzo długo czekać na ewentualną odpowiedź, ze względu na ograniczone obsady uczelnianych dziekanatów.

Jedynym rozsądnym sposobem zapobiegania powyższym problemom, wydaje się zatem cyfryzacja dyplomów, pozwalająca na łatwą weryfikację ich autentyczności oraz szybki dostęp do dokumentów nadawany uprawnionej stronie, w tym wypadku potencjalnemu pracodawcy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której dyplom ukończenia studiów możemy dostarczyć sprawnie wraz z CV, a dodatkowo może zawierać on informacje dotyczące przebiegu studiów, dodatkowej aktywności w ich trakcie, czy też opinii promotorów (dyplom z wyróżnieniem itp.). Oczywistym jest, że każdy pracodawca z chęcią przystałby na taki sposób weryfikacji. Przede wszystkim dlatego, że ma dzięki niemu 100 proc. pewność, iż zatrudniany specjalista legitymuje się autentycznym dyplomem uczelni, którą podał w swoim CV, Z takiego rozwiązania zabezpieczającego dyplomy przed sfałszowaniem korzysta już wiele najlepszych uczelni z całego świata, m.in..: amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT) czy Stanford University.

Pozytywne strony cyfryzacji dyplomów dla uczelni

Instytucja, która wystawi cyfrowy dyplom ukończenia studiów nie tylko usprawnia swoją pracę – dziekanaty nie muszą już bowiem wystawiać odpisów ani odpowiadać na pytania dotyczące dokumentacji absolwentów. Przede wszystkim zyskuje system, pozwalający jej na późniejszą obserwację i analizę ścieżki zawodowej absolwentów. W czasach coraz silniejszej konkurencji o uwagę potencjalnych studentów, jest to bardzo mocny argument do wykorzystania np.: w kampaniach rekrutacyjnych. Dla potencjalnych kandydatów mocnym potwierdzeniem wartości danej uczelni są przecież wiarygodne informacje potwierdzające, iż absolwenci danego kierunku lub wydziału z łatwością znajdują pracę w wyuczonym zawodzie. Z kolei z punktu widzenia kadry zarządzającej uczelni pozwala to na analizę rentowności kierunków oraz budowanie strategii rozwoju uczelni oraz planów działań marketingowych w oparciu o "twarde dane".

Dyplomy a technologia blockchain

Wśród technologii cyfrowych, które pozwalają na skuteczne zabezpieczanie dyplomów przed podrabianiem, coraz większą popularność zyskuje blockchain. W dużej mierze dlatego, że skupia się na zaawansowanym szyfrowaniu, świetnie uzupełniając fizyczne zabezpieczenia
takie jak znaki wodne, hologramy i pieczęcie. Przykładem najnowszego wykorzystania technologii blockchain w zabezpieczaniu dokumentów cyfrowych oraz drukowanych, jest rozwiązanie cDiploma opracowane przez Veriori S. A. Wykorzystując zaawansowane metody kryptograficzne, system zabezpiecza oryginalność dyplomów oraz zapobiega posługiwaniu się nimi przez osoby nieuprawnione. Dyplom lub świadectwo zabezpieczone przez cDiploma zostaje opatrzone specjalnym kodem, który po zeskanowaniu przez autorską aplikację, potwierdza autentyczność dokumentu. Na blockchain kodowanym przez sztuczną inteligencję umieszczany jest nie cały dokument, lecz wybrane selektywne dane z pliku. Oznacza to, że potencjalni hakerzy nie mają możliwości włamania do systemu. 

Wdrożenie cDiploma

cDiploma to rozwiązanie proste do wdrożenia na uczelni, dzięki możliwości integracji z dowolnym systemem dziekanatowym. Nie udostępniając danych wrażliwych, system daje możliwość szybkiej weryfikacji dokumentów (także w postaci skanów i wydruków), a wymagania transferowe i pamięć nie są obciążeniem dla serwerów. Zmniejsza to koszty wdrożenia o inwestycje w mocniejsze serwery i szybszy transfer danych. A jaki jest koszt takiego rozwiązania? Wbrew pozorom zabezpieczenie dyplomów nie wymaga dużego nakładu finansowego.

Chcesz się dowiedzieć więcej o cDiploma? Napisz do mnie: cezar.reszel@veriori.com lub umów się na bezpłatną konsultację. Zapraszam na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie - spotkajmy się i porozmawiajmy!    

Meet me

Cezar Reszel