Frame 4-7-2

Veriori UDI Plus – ochrona produktów przed podrabianiem w branży farmaceutycznej oraz medycznej

Adrian Sienicki
Global Business Development Manager

Według nowych przepisów, od 25 maja 2021 roku każda firma produkcyjna oraz dystrybucyjna działająca na rynku UE i wprowadzająca w obieg wyroby medyczne klasy III ma obowiązek zaimplementować oznaczenia kodowe na swoich produktach. Naprzeciw potrzebom tej branży wychodzi rozwiązanie Veriori UDI+. Pozwala nie tylko w łatwy sposób dostosować produkcję do nowych przepisów, ale co najważniejsze, skutecznie zabezpiecza wyroby przed coraz powszechniejszym podrabianiem. 

 

Kolejne zaostrzenia i zmiany w przepisach

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia, na całym świecie pojawia się coraz więcej podrobionych lekarstw, artykułów medycznych, a nawet urządzeń służących ochronie zdrowia. Rynek medyczny jest narażony na działalność nieuczciwych sprzedawców głównie w segmencie e-commerce, gdzie blisko połowa ze sprzedawanych wyrobów medycznych i farmaceutyków może stanowić produkty podrabiane i niezabezpieczone, które mogą być groźne dla zdrowia i życia klientów.

By walczyć z tym procederem, od lat wprowadzane są zmiany w prawie, mające na celu zapobieganie podrabianiu farmaceutyków, suplementów diety oraz innych wyrobów czy urządzeń medycznych. Prawny obowiązek serializacji w połączeniu z bazami danych gromadzącymi informacje o produktach leczniczych z terenu Unii Europejskiej, ma za zadanie eliminować pojawianie się fałszywek w legalnych łańcuchach dystrybucji.

Niestety, same rozwiązania prawne nie są w stanie skutecznie zwalczać, czy choćby ograniczać wytwarzania, a następnie wprowadzania do obrotu nielegalnych produktów medycznych. Klienci coraz częściej wybierają zakupy w sieci, zawierzając profesjonalnie wyglądającym stronom internetowym oraz pozytywnym opiniom innych rzekomych klientów. Świadomość konsumentów dotycząca niebezpieczeństwa zażywania lub użytkowania podrabianych produktów i sprzętu medycznego jest niewielka, a weryfikacja tych produktów z ich poziomu jest trudna, a czasem niemożliwa. Przeważającą część klientów przekonuje niska cena i szybka dostawa, a także względna anonimowość dokonywanej transakcji. Po przeczytaniu wielu nieprawdziwych informacji dotyczących sprzedawanych specyfików na stronach nieuczciwych sprzedawców, klienci mylnie zakładają, że są to środki oficjalnie przetestowane i zbadane, a ich działanie jest bezpieczne dla zdrowia i życia.

Czas pandemii pokazał, że przekonanie o tym, iż problem podrabiania dotyczy wyłącznie markowych i luksusowych produktów jest błędne, a przestępcy dawno przestali koncentrować się wyłącznie na towarach luksusowych. Dziś podrabiane są zarówno maseczki jednorazowego użytku o wartości często kilkudziesięciu groszy za sztukę, jak i leki, suplementy diety wyceniane na kilkaset złotych, czy w końcu sprzęt medyczny warty często kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Branża medyczna stała się dla oszustów niezwykle intratna dając możliwość szybkiego i teoretycznie pozbawionego ryzyka zarobku. Ogłoszenia, w których można kupić botoks, antybiotyki, leki na impotencję, czy też inne leki przepisywane np. przez psychiatrów i neurologów, można znaleźć w serwisach aukcyjnych, na grupach w social mediach czy serwisach ogłoszeniowych, a także na profesjonalnie przygotowanych stronach internetowych imitujących oficjalne sklepy medyczne. Na domiar złego, cały czas kwitnie handel wzajemny pomiędzy internautami, którzy sprzedają pozostałości leków, często nieznanego pochodzenia, niekoniecznie ze zweryfikowanych źródeł.  

W tym miejscu warto przytoczyć raporty i publikacje Światowej Organizacji Zdrowia, która jednoznacznie stwierdza, iż podrabiane leki to te, które celowo opatrzone są etykietami mającymi łudząco przypominać oryginalny produkt, markę lub nazwę producenta. Podrabiane są leki zarówno oryginalne, jak i generyczne. Nie wiadomo czy skład tych leków jest choćby podobny do oczekiwanego, a ulotki dołączone do nich są najczęściej kopią ulotek z oryginalnych preparatów. Badania specyfików niewiadomego pochodzenia, np. botoksu ujawniają całkowity brak składnika aktywnego albo jego kilkukrotnie nadmierną ilość lub obecność składnika o innych właściwościach.

Aby produkt był opakowany w idealnie odwzorowane opakowanie fałszerze często skupują zużyte opakowania i fiolki, zaklejają je drukowaną pieczęcią ze znakiem CE lub stosują tzw. wkładki, a w jego wnętrzu znajdują się niewiadomego pochodzenia pigułki, fiolki, płyny czy testy. Jak już wspomniałem wcześniej, w trakcie pandemii znacząco wzrosła ilość podrobionych produktów medycznych i tak np. rynek zasiliło już kilkadziesiąt tysięcy takich szczepionek i setki tysięcy testów na COVID-19. Pierwsze z nich miały oryginalne opakowania,  drugie pomimo, że producent oryginalnie sprzedawał testy w opakowaniach zbiorczych, fałszerze wyprodukowali identyczne wkładając do nich testy najniższej klasy, których wynik nie mógł być w żadnym wypadku traktowany na równi z testem oryginalnym. Przed będącymi w obiegu handlowym fałszywymi szczepionkami przestrzegała nas amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). W samym 2020 roku służby w USA zatrzymały 235 osób, oskarżonych o sprzedaż podrabianych szczepionek o łącznej wartości ponad 33.5 miliona dolarów. (źródło)

Odkąd po raz pierwszy pojawiły się porobione leki, metody ich fałszowania stały się bardziej wyrafinowane i coraz trudniejsze do wykrycia. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia nawet 1% leków dostępnych w sprzedaży w krajach rozwiniętych może być podrobionych. Liczba ta wzrasta do 10%, gdy weźmiemy pod uwagę średnią światową, a w niektórych krajach rozwijających sięga 50%.

Zabezpieczanie leków i wyrobów medycznych – Veriori Unique Device Identifier Plus (UDI+)

W jaki sposób zabezpieczyć się przed haniebnym procederem podrabiania produktów medycznych? Co zrobić by zarówno pacjent, producent czy dystrybutor mogli zawsze czuć się bezpiecznie?. Odpowiedzią na powyższe pytania jest nowoczesne i niezawodne rozwiązanie Veriori Unique Device Identifier Plus (UDI+). Technologia odpowiada na potrzeby branży medycznej zarówno w kontekście zmian przepisów, o których napisałem na początku tego artykułu czyli wprowadzeniu obowiązku serializacji dla producentów wyrobów medycznych klasy III. Oprócz tego wprowadza niezrównane możliwości kontroli łańcucha dostaw, napędza akcje promocyjne, wspomaga trade marketing i wiele innych procesów w interakcji z pacjentem. Rozwiązanie, które stworzyliśmy zostało rozbudowane o dodatkowe, niezbędne dla branży medycznej funkcjonalności. Dzięki Veriori Unique Device Identifier Plus (w skrócie: UDI+) każdy produkt oznaczony zostaje identyfikatorem, który jest zabezpieczony kryptograficznie i unikalny dla każdego opakowania produktu. System działa globalnie, a koncepcji jego powstania przyświecało stworzenie systemu służącego do oznaczania i identyfikacji wyrobów medycznych w łańcuchu dostaw opieki zdrowotnej, którego nikt nie jest w stanie podrobić, a każdy egzemplarz otrzymuje unikatowe oznaczenie, w którym są zawarte informacje dotyczące samego produktu, logistyki, historii życia czy np. miejsca zakupu przez klienta.

Jak działa Veriori Unique Device Identifier Plus (UDI+)

W każdym kodzie, którym oznaczamy produkty, są zapisane wymagane prawem identyfikatory (takie jak globalny numer modelu, globalny numer jednostki handlowej, data ważności, numer partii oraz numer seryjny). Wykorzystywana przez nas technologia AIDC (Automatic Identification and Data Capture) używana do automatycznego zbierania danych umożliwia wykorzystywanie następujących nośników kodów: kody kreskowe, kody dwuwymiarowe, karty chipowe oraz etykiety radiowe RFID (Radio-Frequency Identification). Informacje na etykietach są zapisywane w formacie HRI (Human-Readable Interpretation). Co istotne, ten rodzaj zabezpieczeń i kodowania danych dotyczących produktu dotyczy w szczególności kodów w standardzie Data Matrix, który jest obecnie często stosowanym np. w serializacji leków recepturowych i nadaje się do bezpośredniego umieszczenia na wyrobach, np. jako grawer na ich powierzchni.

UDI+ pozwala więc producentom na zabezpieczenie przed podrabianiem oraz weryfikację autentyczności produktów, ochronę marki, kontrolę łańcucha dostaw (śledzenie lokalizacji towaru, możliwość dokonywania wpisów uzupełniających, optymalizację dystrybucji, pozyskiwanie danych odsprzedażowych lub stanów magazynowych), wspomaganie procesu obsługi klienta, marketing konsumencki, możliwość identyfikacji każdego wyprodukowanego wyrobu oraz identyfikację produkcji (rozwiązanie znacznie wybiega ponad standardowe wypełnianie podstawowych obowiązków prawnych nałożonych na producentów farmaceutyków oraz wyrobów medycznych – w UE termin wprowadzenia oznaczeń kodowych dla wyrobów medycznych klasy III został ustalony na 26 maja 2021 roku). 

Z kolei w przypadku klinik czy punktów opieki zdrowotnej, dzięki zastosowaniu prostego mechanizmu skanowania kodów wyrobów i kodu pacjenta, rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie wielu błędów, lepszą kontrolę kosztów, poziomu zapasów wyrobów medycznych czy terminów ich przydatności. Detaliści otrzymują tożsame wsparcie sprzedaży, marketingu handlowego oraz promocji konsumenckich. Natomiast pacjenci i konsumenci dzięki możliwości skanowania kodu produktu, mogą zweryfikować jego autentyczność i zapoznać się z dodatkowymi materiałami dotyczącymi produktów. Jeśli pacjent np. w gabinecie medycyny estetycznej będzie chciał sprawdzić używany przez klinikę kwas hialuronowy, wystarczy, że zeskanuje kod za pomocą swojego telefonu komórkowego poprzez dedykowaną aplikację z dostępem do zaszyfrowanej bazy danych i w tym samym momencie otrzyma informacje nt. danego produktu, daty jego ważności, przeznaczenia, miejsca produkcji, oryginalności, warunków przechowywania i wielu innych, które będą zawarte w indywidualnym kodzie kontrolowanego specyfiku.

Kontakt

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wszystkich możliwościach wykorzystania naszej technologii, zapraszam do kontaktu: adrian.sienicki@veriori.com lub pod numerem telefonu: +48 512 789 158.