marketing

Veriori Authentication System (VAS) – skuteczne wsparcie dla działów sprzedaży oraz marketingu

Adrian Sienicki
Global Business Development Manager

Sprzedawcy, marketerzy i trade marketerzy wpływają pośrednio i bezpośrednio na ostateczne wybory zakupowe klienta. Obecnie marketing ma zasadnicze znaczenie w kreowaniu wizerunku zarówno firmy, jak i branży. Idąc dalej, w szczególności trade marketing, jest jedną z kluczowych gałęzi wsparcia sprzedaży. Wybór narzędzi do działań trade marketingowych jest jednym z najważniejszych etapów tworzenia jego strategii.

Problem producentów z pozyskiwaniem danych o konsumentach

Trafny wybór wspomnianych narzędzi znacząco wpływa na decyzje zakupowe konsumentów. To, co klient widzi w punkcie sprzedaży czyli produkt, sposób jego ekspozycji, materiały POS, konkursy konsumenckie, wyróżnia produkty na tle konkurencji. Skuteczne ukierunkowanie tego typu działań oraz kampanii na podstawie preferencji klienta oraz aspektu behawioralnego, zwiększa wyniki handlowe, a także pozwala producentowi kreować wiarygodną i trwałą pozycję na rynku. W dzisiejszych czasach głównym motorem wzrostu obrotów firmy są bowiem skuteczne działy sprzedaży stymulowane celowym wsparciem marketingowym.

W trakcie mojej kariery zawodowej spędziłem ponad 21 lat w działach handlowych firm z różnych branż i segmentów rynku. Wiem, że w akcjach trade marketingowych najważniejsza jest informacja zwrotna na temat skuteczności tych działań, ich implementacji na konkretne KPI, a także co dotychczas było najtrudniejsze – zbadanie konkretnych preferencji zakupowych konsumentów, poznanie kategorii, które są dla nich najbardziej atrakcyjne oraz zdobycie realnej wiedzy na temat rotacji konkretnego produktu w PSD. 

Dziś większość firm bez problemu może uzyskać dostęp do danych odsprzedażowych na linii producent -> dystrybutor -> PSD. Każda raportowana sprzedaż trafia do systemu, w którym podsumowujemy sprzedaż zarówno wartościowo, jak i po SKU z podziałem na konkretne PSD, w różnych konfiguracjach zależnych od możliwości systemu. Niestety, systemy CRM działają na linii producent – dystrybutor – PSD, informacje na temat tego co się dzieje dalej z produktem często można analizować tylko i wyłącznie teoretycznie. W sytuacji, gdy producent chciałby uzyskać dalsze dane dotyczące konsumenta, tj.: jego preferencji zakupowych, częstotliwości zakupu czy lojalności wobec danej marki, mamy do dyspozycji niewiele narzędzi np. raporty kasowe. Te pokazują jednak bardzo ograniczone dane i odpowiadają na pytania, kiedy dany produkt został sprzedany, w jakiej ilości i w jakiej cenie. Nie mamy wiedzy, kim jest konsument, który wybrał nasz produkt, czy jest naszym stałym klientem, w jakiej ilości kupuje nasze produkty, itp. 

Problemy działów sprzedaży i marketingu dot. rozliczania promocji oraz ich celowości

Edukowanie konsumentów za pomocą działań trade marketingowych ATL i BTL zapewnia wymierne rezultaty w postaci większej sprzedaży promowanych produktów. Podobnie działają zmiany w strukturach handlowych polegające m.in. na coraz bardziej celowych systemach motywacyjnych, rozbudowie analiz KPI, systemów raportowych czy unowocześnianiu narzędzi pracy. Organizacje inwestujące w konsumenckie akcje promocyjne są bardziej konkurencyjne, jednak jakość informacji pozyskiwanych o uczestnikach promocji nadal pozostawia wiele do życzenia. Klienci coraz częściej przywiązują się do konkretnych marek i ufają wprowadzanym przez producentów nowościom, jednak firmy te nie do końca znają swoich konsumentów. 

Wsparcie dla producentów, sprzedawców i marketerów

Odpowiedzią na wskazane problemy producentów, sprzedawców oraz marketerów jest rozwiązanie opracowane przez zespół ekspertów Veriori S.A. Technologia wykorzystywana w przedstawianym rozwiązaniu na pierwszy rzut oka wydaje się znajoma, wykorzystuje bowiem znane dotychczas m.in.: kody QR czy Data Matrix, którymi producenci oznaczają swoje produkty. Każda z tych technologii jednak w dużej mierze jest już przestarzała. Oprócz tego, że można je podrobić, nie są też możliwe do łatwego zweryfikowania przez końcowego odbiorcę, a często nawet sprzedawcę. Żadne z wyżej wymienionych rozwiązań nie daje także dodatkowych możliwości śledzenia produktu w kanałach dystrybucji, kontroli na półce lub w magazynie przez niewykwalifikowane osoby posiadające jedynie smartfon z aplikacją. Nie oferuje również żadnych dodatkowych, zaawansowanych rozwiązań marketingowych.

Pod tym względem zupełnie nową jakość na rynku stanowi rozwiązanie Veriori Authentication System (VAS), stworzone przed polską firmę działającą na rynku międzynarodowym (Veriori S.A.) i nagrodzone 2 złotymi medalami za innowacyjność na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lepine 2019 we Francji.

VAS to system, który dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii oraz zaawansowanych mechanizmów kryptograficznych, oprócz tego, że zabezpiecza, również wspiera markę i produkt w całym cyklu ich życia rynkowego. Służy przede wszystkim do generowania unikalnych i zabezpieczonych kryptograficznie identyfikatorów każdego pojedynczego egzemplarza produktu. Pomaga zarówno w weryfikacji autentyczności produktu, jak i kontroli jakości, łańcucha dostaw, a także bezkonkurencyjnie wspomaga działania marketingowe i obsługę klienta.

W dużym uproszczeniu opiera się na zastosowaniu Veriori Crypto Quick Response, czyli unikatowego identyfikatora dla każdego egzemplarza produktu, opartego o popularny kod QR, który w odróżnieniu od tradycyjnych kodów posiada dodatkową, zaszyfrowaną w sposób uniemożliwiający podrobienie informację. Oprócz tego, jako nieocenione wsparcie marketingowe, kod jest wyposażony w funkcje dynamicznych przekierowań (pozwalających na dokonywanie zmian “działania”  kodu w dowolnym momencie, np.: aktualizacji zasad promocji czy podmianie informacji wyświetlanych za pomocą dedykowanej aplikacji) oraz zaawansowaną analitykę pozwalającą na wykorzystywanie takich danych jak aktualna lokalizacja oznaczonego egzemplarza produktu, termin zakupu produktu, danych konsumenta, który produkt kupił (adres mailowy, nr telefonu, lokalizacja). Z drugiej strony umożliwia również przekazywanie spersonalizowanych treści do konsumenta poprzez dedykowaną aplikację.

Wyobraźmy sobie akcję promocyjną w postaci konkursu konsumenckiego, w którym warunkiem udziału jest zarejestrowanie przez klienta zakupu. W przypadku naszego rozwiązania klient skanuje kod i staje się uczestnikiem promocji, oprócz tego otrzymuje spersonalizowane informacje na temat produktu, obecnej akcji promocyjnej, możliwości wykorzystania produktu (np. przepisy kulinarne, właściwości zdrowotne, skład, miejsce wytworzenia). Akcje “zapisane” w kodzie mogą się zmieniać w trakcie życia produktu, bez konieczności wymiany opakowań, ponieważ za pomocą dynamicznych przekierowań kod może odnosić się do zróżnicowanych w czasie danych dotyczących np. kilku promocji – według życzenia producenta. Każdorazowe skanowanie produktu za pomocą np.: telefonu jest odnotowywane do późniejszej analizy. Bez znaczenia czy będzie to skanowanie wykonane przez producenta, dystrybutora, sprzedawcę czy konsumenta. Klient oprócz uczestnictwa w akcji promocyjnej może uzyskać informacje, których treść zależy od inwencji i kreatywności producenta. 

Veriori Authentication System (VAS) – w jaki sposób wspieramy sprzedaż i marketing

VAS jest rozwiązaniem samodzielnym i komplementarnym obejmującym cały cykl życia rynkowego produktu. Jakie unikalne korzyści zapewnia sprzedawcom i marketerom? 

 

 • Wsparcie organizacji i prowadzenia:
programów lojalnościowych, 
konkursów konsumenckich, 
mechanizmów grywalizacyjnych, 
kuponów zniżkowych,
programów typu cashback. 

 

 • Dynamiczne przekierowanie:
wykorzystanie oznaczeń produktów w stosunku do serii wypuszczonych na rynek produktów jeszcze przed startem kampanii, 
zmiana promocji oznakowanych produktów,
po zakończeniu promocji do prezentacji zaktualizowanych treści,
inicjowanie dowolnej interakcji z konsumentem w kanale online (w tym mobile).

 

 • Użycie kodu do gromadzenia danych statystycznych (np. dotyczących zainteresowania daną marką).

 • Weryfikacja autentyczności oraz pochodzenia produktu poprzez skanowanie kodu, dzięki dostępnej, prostej w obsłudze aplikacji mobilnej.

 • Dodatkowe materiały produktowe, z którymi może zapoznać się konsument.

 • Dostęp do rozszerzonych informacji o produkcie.

 • Wskazanie sposobu użycia produktu.

 • Ułatwienia kontaktu z Biurem Obsługi Klienta.

 • Uproszczenia procesu składania reklamacji.  

 • Usprawnienie procesu recyklingu produktu (np.: prezentując warunki zwrotu opakowania lub zasady segregacji odpadu).

 • Po integracji z systemami dystrybutorów lub detalistów rozwiązanie VAS pozwala na śledzenie lokalizacji towaru i optymalizację dystrybucji.

 • Pozyskiwanie danych odsprzedażowych lub stanów magazynowych. 

 • Ułatwienie walki z tzw. „importem równoległym”. 

 • Identyfikowanie oraz przechowywanie informacji na temat konkretnego egzemplarza lub serii.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wszystkich możliwościach wykorzystania naszej technologii, zapraszam do kontaktu:

adrian.sienicki@veriori.comlub pod numerem telefonu: +48 512 789 158. Możesz również umówić się ze mną na bezpłatną konsultację online w dogodnym terminie.

meeting

Adrian Sienicki