Projekt bez tytułu (22)

Podrabiane produkty w sklepie internetowym - jaką rolę w ich zwalczaniu odgrywa świadomość konsumentów?

Cezar Reszel
Business Development Manager

W jaki sposób jedna z największych platform e-commerce w Polsce walczy z podrabianymi produktami? Na te i inne pytania odpowiedział Marcin Gruszka, Head of Public Relations Allegro, w trakcie premierowego odcinka podcastu “Original Talks: w świecie oryginałów”. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania.

 

Rozwój e-commerce i rosnąca liczba podrabianych produktów

Problem podrabianych produktów dostępnych w sprzedaży w Internecie zwiększa się z roku na rok. Przyczynia się do tego między innymi dynamiczny rozwój branży e-commerce. Wzrost popularności sklepów internetowych w ciągu ostatnich lat, po części wywołany przeniesieniem (w wyniku pandemii) handlu do Internetu, spowodował, że wiele osób zaczęło korzystać z takiej formy zakupów. Niestety, serwisy na całym świecie zostały zalane (i nadal są zalewane) przez ogłoszenia fikcyjnych osób, oferujących podrabiane towary. A te, jak wiadomo, mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia nabywców. Zdaniem Marcina Gruszki, który był gościem pierwszego odcinka naszego podcastu “Original Talks: w świecie oryginałów”, pandemia nie miała wpływu na znaczne zwiększenie się liczby ofert podrobionych produktów - był to raczej moment, w którym pojawiło się więcej kupujących. Faktem jest jednak, że podrabiane towary zalewają sprzedaż internetową i stanowią również spore wyzwanie dla Allegro, które posiada w swoim sklepie ponad 250 milionów ofert. Tak duża ilość ogłoszeń sprawia, że nie ma możliwości sprawdzenia każdego pojedynczego produktu pod kątem jego autentyczności.

Cały odcinek podcastu z Marcinem Gruszką, Head of Public Relations Allegro, w wersji video możecie obejrzeć na kanale Veriori na YouTube.

 

 

Jak Allegro walczy z podrabianymi produktami?

W Allegro walka z podrabianiem produktów opiera się w dużej mierze na współpracy z przedstawicielami dużych marek - właściciele praw mogą oceniać ewentualne wątpliwe elementy i pomagać w ustaleniu autentyczności produktu. Jednak, pomimo ciągłych reakcji Allegro na zgłoszenia konsumentów, często po usunięciu oferty z podrobionym produktem pojawia się nowa partia towaru, także podrobionego. Według Marcina Gruszki, systemowe zatrzymanie tego procederu miałoby swoje minusy również dla sprzedawców oryginalnych produktów, jako, że różnice między falsyfikatem, a oryginałem są bardzo często trudne do wykrycia. Zdaniem rzecznika prasowego i szefa komunikacji Allegro, wszystko leży w rękach tych, którzy kupują w sklepach internetowych - im więcej zgłoszeń wątpliwych towarów, tym więcej podejmowanych działań i usuwanych ofert. Jeśli konsument zakupi produkt, który okaże się nie być oryginalny, może go nie tylko zwrócić w ciągu dwóch tygodni (co uregulowane jest prawnie), ale również, chroniony programem ochrony kupujących, może zgłosić ten fakt platformie. Ze względu na duży popyt na podrabiane produkty, które nie dla wszystkich konsumentów zdają się być problemem, kluczową kwestią staje się budowanie świadomości na temat fałszerstw. Świadomość ta może realnie wpłynąć na liczbę ofert z podrabianymi produktami, która będzie się zmniejszać, jeśli fakt podrabiania będzie przez klientów sklepów internetowych zgłaszany.

Cezar - Gruszka podcast (6) (1)

Original Talks: w świecie oryginałów

“Original Talks: w świecie oryginałów” to podcast Veriori, w którym raz w miesiącu rozmawiam z ekspertami ze świata biznesu, technologii oraz marketingu na tematy związane z ochroną produktów i marek przed podrabianiem. Poza możliwością obejrzenia nagrania na YouTube, podcastu możesz również wysłuchać na platformach Spotify i Apple Podcasts. Zachęcam do subskrypcji naszych kanałów. 

Zaciekawił Cię nasz podcast? Masz pytania do odcinka albo chciałbyś porozmawiać o świecie podróbek i oryginałów? Skontaktuj się ze mną: podcast@originaltalks.pl 

meeting

Cezar Reszel