Podgląd linku na fb

Inteligentne opakowania sposobem na walkę z podróbkami

Artur Szachno

Wspierają logistykę, transport, zwiększają zaangażowanie konsumentów, ale przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo i uwierzytelnianie marki chroniąc przed podrabianiem – mowa o inteligentnych opakowaniach, których koncepcję aktywnie promuje Stowarzyszenie Przemysłu Opakowań Aktywnych i Inteligentnych (AIPIA).

Stowarzyszenie, którego Veriori S.A. jest członkiem od 2018 roku, koncentruje się na najnowszych osiągnięciach technologicznych w zakresie inteligentnych i aktywnych rozwiązań opakowaniowych. Łączy producentów i sprzedawców działających w branżach spożywczych, farmaceutycznych, kosmetycznych, spedycji i dystrybucji, a także w przemyśle. Do głównych działań stowarzyszenia należy wspieranie nowych technologii, zwłaszcza w zakresie tworzenia i wdrażania inteligentnych opakowań produktów, co bezpośrednio wpływa na większą wydajność, bezpieczeństwo, zmniejszenie odpadów, oraz lepszą kontrolę sprzedaży i marketingu.

Inteligentne opakowania i rewolucja smartfonów

Kluczowym elementem rozwoju inteligentnych opakowań jest wykorzystanie rewolucji smartfonów, która jest najsilniejsza w krajach azjatyckich, a zwłaszcza w Chinach. To właśnie w Państwie Środka jest ponad 911 milionów użytkowników, którzy korzystają z tych urządzeń w różnych celach. To ponad trzy razy więcej niż np. w Stanach Zjednoczonych (dane Oberlo 2021). Tak wielkie liczby sprawiają, że możliwości stojące za koncepcją inteligentnych opakowań są ogromne. Te mogą stanowić źródło dodatkowych informacji dla samych konsumentów jak i producentów.

Dane na wagę złota

Konsumenci coraz częściej poszukują sposobów, by w łatwy i szybki sposób sprawdzić autentyczność produktów, oraz by móc skorzystać ze specjalnych ofert i aktualnych promocji. Z kolei, dostęp do szczegółowych danych o swoich klientach, do tego co dzieje się z produktem w łańcuchu dostaw, to informacje na wagę złota dla firm z wielu branż. To właśnie inteligentne opakowania mają pełnić rolę łączników między potrzebami klientów, a producentów. Obecnie, do takich opakowań dodawane są kody QR, czy tagi RFID/NFC. Zarówno kody QR, jak i podstawowe wersje znaczników RFID/NFC mają dość ograniczone zastosowanie i są stosunkowo łatwe do podrobienia, więc nie są w stanie chronić przed fałszerstwem. Szybki wzrost popytu na towary konsumpcyjne w opakowaniach wywarł presję na łańcuchy dostaw, które muszą być bezpieczniejsze i efektywniej zarządzane.

Dane to bicie serca każdej dobrze prosperującej, nowoczesnej firmy. Na przykład samochody, maszyny, telefony i urządzenia rozrywkowe generują więcej danych niż kiedykolwiek wcześniej, zasilając nieprzerwany strumień informacji który łączy konsumentów i firmy. Z danych stowarzyszenia AIPIA wynika, że blisko 96% z 1000 ankietowanych dyrektorów firm działających globalnie stwierdziło, że planują wprowadzić podobne rozwiązania w swoich przedsiębiorstwach.

Co dzieje się z produktem?

Inteligentne opakowania pomagają dostarczać klientom dodatkowych informacji, co wpływa na ogólne wrażenia z korzystania z produktu. Mogą to być informacje o konkursach, rozbudowana ulotka, możliwość szybkiego kontaktu z biurem obsługi klienta, szczegółowy skład produktu, czy istotna informacja o autentyczności konkretnego egzemplarza produktu. Z kolei firma może śledzić produkty w całym łańcuchu dostaw i nie tylko. Jeden z producentów piwa pilotuje rozwiązanie, które umożliwia mu kontrolowanie tego, co dzieje się z butelkami po tym, jak trafią do klienta końcowego. Pozwala to zwiększyć przejrzystość śladu środowiskowego butelek. 

To tylko jeden z wielu przypadków możliwości użycia inteligentnych technologii. Poza dostarczaniem konsumentom większej ilości i bogatszych informacji o produkcie, inteligentne opakowania mogą także ułatwić dostęp do informacji o produktach osobom niepełnosprawnym, zidentyfikować wzorce konsumpcji, zachowania związane z recyklingiem, uchwycić preferencje konsumentów potrzebne do opracowania nowych produktów, czy wykryć gorące punkty i momenty ich fałszowania.

Niezawodna technologia przeciwko podróbkom 

Veriori S.A. dołączyło do Stowarzyszenia Przemysłu Opakowań Aktywnych i Inteligentnych (AIPIA), by aktywnie wspierać ideę stosowania inteligentnych opakowań. Opracowaliśmy specjalną technologię Veriori Authentication System (VAS), którą można zastosować na opakowaniach, a nawet na samych produktach. Rozwiązanie oparte jest o autorską technologię Crypto QR Code – kodu, który jest unikalny dla każdego egzemplarza produktu. Szyfrowanie korzystające blockchain sprawia, że złamanie i podrobienie kodu nie jest możliwe.

Systemy Veriori to zapewnienie autentyczności i bezpieczeństwa marki, możliwość generowania statystyk i raportów czy automatyzacja kluczowych procesów. To także pełna kontrola łańcucha dostaw i działań marketingowych, w tym dynamicznych przekierowań i możliwość ich zmiany w całym procesie życia produktu. Dzięki VAS możliwa jest ochrona wizerunku oraz uwierzytelnienie marki, wsparcie obsługi klienta (w tym uproszczenie procesu składania reklamacji czy serwisu posprzedażowego) i optymalizacja dystrybucji. Oferujemy również system zabezpieczania leków i wyrobów medycznych przed podrabianiem - UDI+ oraz rozwiązanie zabezpieczające dokumentację, elektroniczną i drukowaną - cCERT.

Wdrożenie Veriori Authentication System

Chcesz dowiedzieć się więcej o wszystkich możliwościach wykorzystania naszej technologii? Zapraszam na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie - spotkajmy się i porozmawiajmy! 

ikonka1

Zobacz także profil Veriori w AIPIA.

Artur Szachno