Projekt bez tytułu (17)

Jak pomóc klientom w zabezpieczeniu roweru na wypadek kradzieży oraz w uniknięciu zakupu podrobionego jednośladu?

Cezar Reszel
Business Development Manager

W dobie rozwoju nurtów ekologicznych oraz publicznej dyskusji na temat etyczności produkcji, jej wpływu na naturę oraz los zwierząt, coraz więcej osób dokonując wyborów zakupowych, zaczyna się zastanawiać nad pochodzeniem produktów. Stąd edukacja na temat zdrowego trybu życia i świadomości podejmowanych wyborów, jest jednym z najważniejszych trendów konsumenckich ostatnich lat. Czy certyfikacja odgrywa wystarczającą rolę w edukowaniu świadomego Klienta?

 

Produkcja ekologiczna jest jedną z tych, w których najbardziej liczy się zaufanie do marki – producenta, czy dystrybutora. Świadomość na temat produktu jest budowana przez markę na różnych polach, zarówno poprzez materiały własne, publikacje raportów i badań, jak i działania PR-owe oraz marketingowe. W artykule pt.: „Asymetria wiedzy, a rozwój rynku żywności ekologicznej w Polsce” (2018) temat ten rozwija profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dr hab. Renata Nestorowicz. Analizując dane z badań z ostatnich kilkunastu lat, dr Nestorowicz wykazuje, że „niezależnie od zastosowanej metody, miejsca prowadzenia badań, czy też grupy respondentów (konsumenci, producenci, dystrybutorzy), świadomość i wiedza konsumentów pojawiają się wśród najczęściej wymienianych barier rozwoju rynku żywności ekologicznej”. Szczególnie dotyczy to grupy konsumentów, którzy dokonują niesystematycznych zakupów żywności ekologicznej. Na podstawie wyników badań, które przytacza w swoim raporcie dr Nestorowicz, można zauważyć, że część atrybutów jest dość często prawidłowo przypisywana ekożywności (np. „nie zawiera sztucznych dodatków” czy „nie ma składników modyfikowanych genetycznie”), ale stosunkowo rzadko, wśród cech wyróżniających tę żywność, pojawia się certyfikat ekologiczny. Przykładem mogą być wyniki badań przeprowadzonych w 2017 r. przez IMAS International. Zaledwie 16% ankietowanych kojarzyło żywność ekologiczną z certyfikatem (skojarzenia ze wspomaganiem). Natomiast przy podawaniu skojarzeń spontanicznych, certyfikat wymieniony został zaledwie przez 2% respondentów.

Spójrzmy teraz na temat oczami klienta. Podejmujesz decyzję o zwiększeniu w swojej diecie ilości produktów ekologicznych. Zaczynasz orientować się w markach, przedrostkach typu „eko”, „organic”, „bio”, wiesz o istnieniu jednostek certyfikujących. Idziesz na zakupy i stajesz przed półką, na której znajdujesz produkty tańsze oraz nieco droższe, ale „eko”. To kluczowy moment. Zaczynasz się zastanawiać, czy rzeczywiście produkt jest ekologiczny, czy różnica w cenie jest warta ryzyka, a w głowie pojawia się pytanie: „Skąd właściwie mam wiedzieć, czy ten produkt naprawdę jest ekologiczny?”. Co robisz w tej sytuacji? Należysz do tych klientów, którzy sięgną po kupowany wcześniej tańszy, ale znany produkt nieekologiczny? Czy raczej zdecydujesz się na wybór produktu ekologicznego „w ciemno”, nie mając do końca pewności, czy takim jest?

Jak rozpoznać, czy "ekologiczny" produkt jest ekologiczny?

Najczęstszą metodą podniesienia zaufania konsumenta do marki producenta, jest długa i żmudna edukacja od najmłodszych lat lub sprecyzowane działania marketingowe. Oczywiście, obie metody przynoszą zamierzony cel, wymaga to jednak poniesienia dodatkowych kosztów oraz zainwestowania czasu. Warto zatem zastanowić się, jak pomóc podjąć Klientowi taką decyzję już na etapie półki sklepowej. Takie rozwiązanie powinno być proste, tanie i dające wiele innych możliwości. Pomocną dłoń wyciąga do nas nowoczesna technologia. Wykorzystując oznaczenia certyfikujące, możemy udowodnić konsumentom autentyczność produktu, jego pochodzenie (łańcuch dostaw od samego początku, aż do trafienia w ręce klienta) oraz pokazać, co jeszcze oferujemy, jako marka ekologiczna.

Pewny wybór dla Klienta

Nasze innowacyjne rozwiązanie – VAS, daje klientom możliwość szybkiej weryfikacji autentyczności certyfikatów stojąc przed sklepową półką. W jaki sposób? To proste.

Veriori Authentication System opiera się na zdobywającej coraz większą popularność technologii blockchain. Producent na każdym produkcie umieszcza unikalny kod zabezpieczający, będący swoistym DNA każdego, oddzielnego produktu. Dzięki temu VAS jest komplementarnym rozwiązaniem obejmującym cały cykl życia rynkowego produktu. Klient przy pomocy aplikacji może w każdym momencie sprawdzić kod, zdobywając dostęp do wszystkich zawartych w nim informacji. Jakich? Możliwości wykorzystania tej technologii są wręcz nieograniczone. Klient może potwierdzić autentyczność certyfikatów, a tym samym mieć pewność, że kupuje produkt ekologiczny. Może także poznać łańcuch dostaw, czyli prześledzić drogę produktu „od pola do sklepu”. Możliwe staje się skorzystanie z promocji, ustalonej indywidualnie przez producenta dla każdego produktu etc. Producent może również komunikować się z klientem online (w tym poprzez kanał mobile), zapraszając go do programu lojalnościowego, konkursu konsumenckiego, czy też informując o pojawieniu się kolejnego artykułu na blogu. Dzięki dynamicznym przekierowaniom, bez dodatkowej ingerencji w produkt i bez ponoszenia dodatkowych kosztów, producent może zmienić promocję oznakowanych produktów, a po jej zakończeniu zaprezentować zaktualizowane treści. Po integracji z systemem odbiorców lub detalistów, VAS pozwala także na śledzenie lokalizacji produktu i optymalizację jego dystrybucji.

Rozwiązanie VAS można wprowadzić zarówno u producenta, który jeszcze nie dysponuje własną aplikacją, jak i u tego, który już posiada swoją aplikację mobilną. VAS umożliwi rozbudowanie jej bazy użytkowników, a producentowi da możliwość wykorzystania aplikacji w nieograniczony sposób – zarówno pod kątem potwierdzenia rzetelności marki, jak i zbudowania zaufania klienta do swoich produktów.

Poznaj bliżej rozwiązanie VAS

Jeżeli interesuje Cię jeden certyfikat, który zawiera w sobie tak wiele możliwości, zachęcam do kontaktu i poznania bliżej możliwości rozwiązania VAS. Kontakt pod adresem e-mail: adrian.sienicki@veriori.com, lub pod numerem telefonu: +48 512 789 158.