Identyfikowalność produktu w łańcuchu dostaw

Identyfikowalność produktu w łańcuchu dostaw - czy śledzisz swoje towary?

Adrian Sienicki
Global Business Development Manager

Świadomość zakupowa wśród konsumentów, którzy wybierają oferty najlepiej odpowiadające ich preferencjom, stała się jedną z ważniejszych wytycznych przy rozwoju produktów lub projektowaniu nowych.  Coraz częściej, zwłaszcza w branży spożywczej, produkt musi również wpisywać się w świat wartości klienta. Jaki powinien być produkt w 2022 roku?

 

Nie jest łatwo odpowiedzieć na tak zadane pytanie, mając świadomość, jakimi prawami rządzą się poszczególne branże i jak wiele znaczeń ma słowo „produkt”. Przyjmijmy jednak założenie, że w tym tekście mianem „produktów” określimy wyroby branży spożywczej. To właśnie produkcja spożywcza, obok farmaceutycznej, generuje ogromne przychody, na które nie wpływają tak mocno czynniki, takie jak: działania polityczne, wahania kursów walut lub mobilność społeczna, które potrafią doprowadzić inne branże do załamania rynkowego. W branży spożywczej obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania wśród konsumentów na przejrzystość w zakresie odpowiedzialnego pozyskiwania, zrównoważonego rozwoju oraz stałego ograniczania marnotrawstwa żywności. Jak pokazuje analiza oraz prognozy dla rynku identyfikowalności żywności w USA na lata 2020-2028, przeprowadzona przez Emergen Research, roczny wskaźnik wzrostu dla branży śledzenia łańcucha dostaw wyniesie ponad 10%.

W 2022 r. produkt powinien być zatem przede wszystkim identyfikowalny, czyli autentyczny i transparentny. Klienci chcą być przeprowadzeni przez ścieżkę życia produktu i sprawdzić samodzielnie, czy dostarczane im wytwory na pewno są tymi, za które się podają.

 

Łańcuch dostaw jako proces w pełni transparentny

Eksperci z polskiej agencji forecastingowej infuture.institute wskazują Clean Traceability jako jeden z głównych trendów w branży Retail: „Światowe badania, w których wzięło 150 liderów łańcuchów dostaw, pokazują, że 68% ich przedstawicieli postrzega identyfikowalność jako „bardzo lub niezwykle ważną”. Skupienie się na cyklu życia produktu w pełnym łańcuchu dostaw – od początku do końca, do momentu trafienia w ręce konsumenta, stało się obecnie jedną z głównych wytycznych w projektowaniu nowych produktów, ich komunikacji i komunikacji całej marki lub jej brandów.

Skąd wynika to nagłe zainteresowanie miejscem pochodzenia oraz drogą produktu „z pola na stół”? Konsumenci wyrośli już z czerpania wiedzy o marce jedynie z reklam w mediach tradycyjnych oraz internetowych. Obecnie coraz więcej raportów – zarówno ogólnych, jak i specjalistycznych, wskazuje na autentyczne zainteresowanie czynnikami związanymi z równoważonym rozwojem przy podejmowaniu nawet najprostszych decyzji zakupowych,  które to wnioski możemy wynieść między innymi z lektury 4. odsłony badania EY Future Consumer Index. Nikogo już nie dziwią ziemniaki, wołowina lub mrożonki, których historię możemy poznać, skanując QR kod i wchodząc na stronę producenta. Tego typu dialog z konsumentem, jest dzisiaj nieodłącznym elementem strategii komunikacji marketingowej firm z branży spożywczej. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że nie zwracając uwagi na ten element, możemy bezpowrotnie stracić szanse rynkowe na rzecz bardziej świadomej konkurencji, która uwzględniła go w swoich działaniach.

 

Jaką technologię monitorowania oraz zarządzania produktem wybrać?

Kiedy zdecydujemy już, że nasze towary powinny być łatwo identyfikowalne i transparentne, a także podejmiemy trud znalezienia najlepszych dostawców, sprawdzonych źródeł składników i zaczniemy opracowywać cały łańcuch logistyczny, nie zapominajmy o technologii. Najnowsze rozwiązania technologiczne, które wykorzystujemy w logistyce, oferują nam możliwość zarówno śledzenia dostaw, zarządzania stanami magazynowymi, jak i samymi dostawcami – aż do pojedynczych punktów sprzedaży.

Jednym z najprostszych do wprowadzenia rozwiązań, które jednocześnie pozwoli nam na rozszerzenie działań stricte logistycznych o element marketingowy, jest powszechnie znany i łatwy do odczytu kod QR. Skanowanie przy pomocy standardowego czytnika lub aplikacji w telefonie otwiera szerokie możliwości wspierania różnorodnych działań związanych z marką i produktami. Jak pokazuje cytowana wcześniej prognoza dla rynku USA w latach 2020-2028, dynamika rozwoju technologii kodów śledzących będzie odnotowywać stały i stabilny wzrost.

źródło: https://www.emergenresearch.com/industry-report/food-traceability-market 

 

Same kody QR w pewnym momencie stały się niewystarczającą metodą, ze względu na możliwości ich podrobienia. Na potrzebę znalezienia najlepszego rozwiązania dla biznesu, odpowiada Veriori Authentication System, który oparty został na technologii blockchain. Unikatowy identyfikator VAS oparty jest na technologii Veriori Crypto Quick Response. Jest to kod, który zostaje przypisany do każdego produktu, co umożliwia śledzenie jego historii od powstania do momentu zakupu przez klienta. Każdy kod Crypto QR zawiera w sobie zabezpieczenia kryptograficzne, które - w odróżnieniu od zwykłych kodów QR lub Data Matrix, uniemożliwiają jego podrobienie. Jest to szczególnie ważne w kontekście prężnie rozwijającego się rynku podróbek, które są w stanie nie tylko realnie wpłynąć na wielkość sprzedaży, ale także zniszczyć reputację marki wśród konsumentów. Rozwiązanie Veriori wspiera kontrolę łańcucha dostaw, poprzez możliwość lokalizowania towaru – każdego jednego egzemplarza produktu! Jest to bezcenna wiedza, która pozwala m.in. na optymalizację dystrybucji i pozyskiwanie precyzyjnych danych sprzedażowych lub stanów magazynowych. Dodatkowo zabezpieczenie unikatowym kodem Crypto QR to duże możliwości marketingowe i zaangażowanie konsumentów, którzy sami mogą zweryfikować oryginalność danego produktu oraz jego ścieżkę życia. Sam kod może być odczytany za pomocą czytnika lub dedykowanej aplikacji, która zostaje dostosowana do potrzeb marki i konsumenta.

 

Czy VAS znajdzie zastosowanie w mojej branży?

VAS jest uniwersalnym narzędziem do różnego rodzaju opakowań, niezależnie od materiału z jakiego zostały wykonane oraz samej technologii etykietowania. Identyfikator VAS to także funkcja dynamicznych przekierowań, które pozwalają na dokonywanie zmian w kodzie niejako na bieżąco, czyli kiedy tylko zaistnieje potrzeba zmiany danych wyświetlanych po ich zeskanowaniu. Oczywiście nie musimy wybierać wszystkich rozwiązań, które oferuje VAS a skoncentrować się na precyzyjnym działaniu, na którym nam zależy. Zaawansowana analityka, pozwalająca na wykorzystanie takich danych, jak: aktualna lokalizacja każdego pojedynczego produktu, termin jego zakupu, czy też dane konsumenta, który go zakupił, odpowie na konkretne potrzeby Twojego biznesu. Transparentność łańcucha dostaw, weryfikacja oryginalności dla każdego pojedynczego produktu albo akcje marketingowe przygotowane dla konsumentów lub z myślą o hurtowniach i detalistach – wybór należy do Ciebie i Twojej firmy!

 

Chcesz zapewnić odbiorcom swoich produktów pełną transparentność i przejrzystość? Interesuje Cię pełna identyfikowalność produktów na poziomie całego łańcucha dostaw?

Zapraszam na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie - spotkajmy się i porozmawiajmy!    

Meet me

Adrian Sienicki